YUBA   COUNTY  

GREAT   REGISTER - 1867

C

Transcribed by Kathy Sedler, 2007,  from original records.

32

Comstock Ralph Patchen

55

Connecticut

blacksmith

Long Bar Township

 

 

 

July 19 1867

Sworn

39

Creps William Albert

37

Pennsylvania

farmer

East Bear River Township

 

 

 

July 20 1867

Sworn

40

Creps Samuel Henry

39

Pennsylvania

farmer

East Bear River Township

 

 

 

July 20 1867

Sworn

63

Cohn David Gabella

26

Prussia

merchant

3d Ward Marysville

September 4 1865

Oroville Butte co

county court Butte co

July 25 1867

Sworn

77

Coyne Thomas

27

Ireland

farmer

Linda Township

September 4 1860

Honsd’le Wayne co Pa

court com pleas

July 28 1867

Sworn

78

Crawford Marcus Jones

34

New York

dep’y ass’r

Rose’s Bar Township

 

 

 

July 28 1867

Sworn

84

Cass John

41

Ireland

gardener

4th Ward Marysville

October 28 1856

Yuba City Sutter co

10th jud dist court

July 30 1867

Sworn

95

Corr Patrick

36

Ireland

blacksmith

3d Ward Marysville

November 3d 1856

Yuba City Sutter co

10th jud dist court

July 31 1867

Sworn

102

Christenson Aaron Peter

40

Denmark

miner

Slate Range towns’p

December 10 1855

San Francisco Cal

sup court of city S F

Aug’st 1 1867

Sworn

116

Cowins James Wright

25

Illinois

soap maker

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 1 1867

Sworn

117

Cuddleback Peter Wadsworth

24

Illinois

teamster

Park’s Bar Township

 

 

 

Aug’st 1 1867

Sworn

118

Casey Dennis

49

Virginia

farmer

Marysville township

 

 

 

Aug’st 1 1867

Sworn

140

Chase Eli

25

New York

laborer

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

141

Curler Sylvanus

36

Vermont

laborer

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

142

Campbell Benony P

39

Maryland

carpenter

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

168

Crocker George Henry

39

Massachusetts

wag’n m’k’r

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

169

Crouch Robert

36

Ohio

fast freight

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

170

Crowell Albert

33

Maine

teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

197

Cutts Albert David

24

Maine

clerk

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

198

Cummins Samuel

39

Missouri

merchant

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

199

Chesebro Paul

35

New York

wag’n m’k’r

4th Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

241

Coult Theodore Augustus

32

New York

druggist

3d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

242

Cowan William Linville

33

Ohio

druggist

3d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

243

Cook William Harrison

25

New Hampshire

laborer

3d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

265

Christian Samuel Bertram

37

Pennsylvania

printer

3d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

308

Craddock Jesse Harrison

29

Kentucky

telegraph’r

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

336

Curtis John Wesley

37

Maine

carpenter

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

337

Cutts Amos Woodward

51

Maine

blacksmith

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 2 1867

Sworn

362

Cumberson Andrew Jackson

44

New York

merchant

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

363

Cleveland Solomon

38

Connecticut

merchant

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

393

Casad Martin R.

36

Ohio

policeman

2d Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

417

Cook William Mixdorf

45

Maryland

carpenter

1st Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

418

Coons John Thomas William

37

Missouri

stable kep’r

1st Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

436

Cunningham Robert Owen

28

Ohio

miller

1st Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

472

Conner Edwin Ruthwin

29

Ohio

saddler

1st Ward Marysville

 

 

 

Aug’st 3 1867

Sworn

500

Chadwick Benjamin Dennis

35

Maine

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

501

Cavillier Henry

33

Ohio

tinner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

502

Cook Thomas Elwood

28

Indiana

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

526

Crossett James Lewis

37

New York

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

527

Cook Bradford

28

New York

wag’nmak’r

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

528

Carter Dewalt

53

Kentucky

gardener

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

529

Chapin Rodney Holt

41

Massachusetts

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

530

Crary Russel LeRoy

47

New York

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

531

Collins Stephens

32

Maine

none

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

532

Coleman Milton

41

New York

carpenter

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

561

Crane Horatio Curtis

29

Pennsylvania

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

562

Canady Silas

34

Illinois

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

563

Condit Samuel Edgar

29

New Jersey

engineer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

564

Clark Jacob

32

Maine

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

586

Chatham Robert Francis

70

New York

shoemaker

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

587

Crock David

60

Pennsylvania

shoemaker

3d ward, Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

588

Cook James

29

Connecticut

butcher

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

589

Cain Albert

29

Maine

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

590

Cartwright Henry Baldwin

40

Pennsylvania

farmer

Park’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

611

Clark Levi Blasdle

43

Pennsylvania

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

612

Chenowith George Washington

23

Illinois

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

632

Carter Julius Elias

35

New York

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

633

Coulton Sidney

35

Illinois

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

635

Cunningham John

42

Ohio

toll keeper

Linda Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

672

Coughlin John

36

Ireland

painter

2d Ward Marysville

March 1 1866

Chicago Illinois

dist court U.S. northern dist Ill.

August 4th 1866

Sworn

678

Cram Sidney

52

New Hampshire

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

679

Cremin Timothy

32

Ireland

farmer

West Bear River T’p

Sept 24 1864

Marysville Cal

10th judic’l dist court

August 4th 1866

Sworn

697

Conants Andrew Nathan

28

Mississippi

farmer

East Bear River T’p

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

731

Cummins Lewis Jennings

36

Indiana

farmer

Marysville Township

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

732

Clark John Watson

35

Pennsylvania

teacher

West Bear River T’p

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

733

Crowell George Washington

31

Maine

butcher

1st Ward Marysville

 

 

 

August 10th 1866

Sworn

797

Coughlin William

36

Ireland

laborer

4th Ward Marysville

Sept 1 1850

Boston Mass

US cir court dis Mass

August 14th 1866

Sworn

832

Cross Alfred

34

Tennessee

farmer

Linda Township

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

833

Cutts James M

22

Maine

hatter

2d Ward Marysville

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

858

Carpenter William

43

Massachusetts

bookkeep’r

Rose’s Bar Township

 

 

 

August 21st 1866

Sworn

862

Cluss Frederick

33

France

turner

2d Ward Marysville

April 27 1853

New Orleans La

2d dist court N. Orl’ns

August 21st 1866

Sworn

870

Cosgrove John

39

Ireland

merchant

Rose’s Bar Township

October 10 1851

Philadelphia Pa

dist court city Phil’a

August 28th 1866

Sworn

893

Carroll Robert

28

Ireland

laborer

3d Ward Marysville

October 31 1864

Sutter county Cal

10th judic’l dist court

Septemb’r 12th 1866

Sworn

915

Collier Michael

37

New York

cook

4th Ward Marysville

 

 

 

October 13th 1866

Sworn

918

Cooley George Sedgwick

31

Massachusetts

engineer

4th Ward Marysville

 

 

 

October 18th 1866

Sworn

935

Clark Elbridge Gerry

55

Maine

carpenter

Parks Bark Township

 

 

 

November 8th 1866

Sworn

949

Campbell Joseph Thorne

44

New York

stablekeeper

4th Ward Marysville

 

 

 

November 20th 1866

Sworn

962

Carr Hugh

45

Ireland

drayman

4th Ward Marysville

October 17 1866

Yuba City Sutter co

10th judic’l dist court

December 1st 1866

Sworn

978

Cables Alfred Haskell

28

Maine

bar keeper

2d Ward Marysville

 

 

 

December 20th 1866

Sworn

979

Carr Edwin Wallace

29

Vermont

pat’rnmak’r

4th Ward Marysville

 

 

 

December 20th 1866

Sworn

1006

Cook John Talbott

42

Maryland

carpenter

4th Ward Marysville

 

 

 

December 24th 1866

Sworn

1007

Cooper Alexander Brondfoot

31

New York

engineer

4th Ward Marysville

 

 

 

December 24th 1866

Sworn

1008

Collins Victor Neff

36

Indiana

blacksmith

2d Ward Marysville

 

 

 

December 24th 1866

Sworn

1023

Craft Levi Finlay

48

Pennsylvania

bricklayer

4th ward Marysville

 

 

 

Dec’ber 31st 1866

Sworn

1037

Crane Lemuel Prescott

47

Maine

co recorder

2d ward Marysville

 

 

 

January 9th 1867

Sworn

1050

Chase Eli

27

New York

laborer

4th ward Marysville

 

 

 

January 8th 1867

Sworn

1051

Cohen William

31

Prussia

merchant

3d ward Marysville

October 27 1860

Marysville Cal

Tenth Judicial court

January 8th 1867

Sworn

1052

Cohen Samuel Abram

33

Prussia

tailor

2d ward Marysville

March 19 1866

Marysville Cal

10th judic’l dist court

January 8th 1867

Sworn

1053

Cohen Isaac

29

Prussia

merchant

3d ward Marysville

August 31 1858

Marysville Cal

10th judic’l dist court

January 8th 1867

Sworn

1054

Cummins John Martin

28

New York

cook

4th ward Marysville

 

 

 

January 9th 1867

Sworn

1055

Cory Charles Starbuck

45

New York

stableke’p’r

2d ward Marysville

 

 

 

January 9th 1867

Sworn

1056

Colbert Edmonds

29

Ireland

teamster

4th ward Marysville

September 4 1865

Butte county Cal

county court

January 10th 1867

Sworn

1125

Cohn Jacob Geaballa

22

Prussia

merchant

3d ward Marysville

March 19 1866

Marysville Cal

10th judic’l dist court

January 8th 1867

Sworn

1137

Cate John Keiser

51

New Hampshire

carpenter

Long Bar township

 

 

 

January 17th 1867

Sworn

1155

Chamberlin William Wallace

34

Canada

clerk

Rose’s Bar township

Parents were native citizens of U.S., but he

came to the country under 21 years of age.

 

Feb’y 6th 1867

Sworn

1168

Clark Hiram Alphonse

34

Maine

ditch agent

Long Bar township

 

 

 

January 14th 1867

Sworn

1169

Chickering Holland

38

New Hampshire

miner

Long Bar township

 

 

 

January 14th 1867

Sworn

1170

Chenowourth Presley Haycroft

51

Kentucky

miner

Long Bar township

 

 

 

January 15th 1867

Sworn

1171

Camper Lewis Shanks

34

Virginia

blacksmith

Foster’s Bar township

 

 

 

January 18th 1867

Sworn

1172

Clay John

49

Ohio

hotelkeeper

Slate Range township

 

 

 

January 23d 1867

Sworn

1243

Caine Daniel

36

Ireland

farmer

Rose’s Bar township

February 11 1867

Marysville Cal

10th judic’l dist court

Feb’y 11th 1867

Sworn

1264

Canfield Moses

52

New Jersey

goldsmith

Linda township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1275

Clow  Richard

37

New York

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1276

Clow John R

32

New York

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1299

Canaway Stephen

27

Ohio

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1322

Crawford William Alexander

55

South Carolina

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1323

Crawford Martin

60

South Carolina

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1324

Calvin David

34

Missouri

miner

Slate Range township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1325

Cornell John Gidney

56

New York

farmer

Marysville township

 

 

 

Feb’y 26th 1867

Sworn

1359

Calloo Thomas

27

Ireland

blacksmith

4th ward Marysville

March 9 1867

Marysville Cal

10th judic’l dist court

March 9th 1867

Sworn

1377

Crowell John Henry

29

Maine

teamster

4th ward Marysville

 

 

 

January 24th 1867

Sworn

1399

Clough DeLancey

47

New Hampshire

miner

Slate Range township

 

 

 

April 10th 1867

Sworn

1412

Collier William

45

Ohio

miner

Foster’s Bar township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1413

Cole James Madison

33

Indiana

miner

North East township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1414

Camberlin Brigham Harrington

36

Massachusetts

barkeeper

North East township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1416

Cunningham Michael

21

New York

miner

North East township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1417

Cunningham James

34

Pennsylvania

miner

North East township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1418

Colegrove Henry Hamlin

42

New York

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1419

Cornell Peter Morris

34

New York

carpenter

New York township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1420

Camper Henry Wax

35

Virginia

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

April 15th 1867

Sworn

1440

Campbell Patrick

34

Ireland

miner

Rose’s Bar township

October 27 1856

Sutter county Cal

10th judic’l dist court

April 15th 1867

Sworn

1503

Choate Edward

34

Tennessee

miner

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1504

Cross Lewis

55

Maine

blacksmith

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1505

Craig David

38

Ohio

landlord

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1506

Collins Noble Jermain

27

Delaware

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1507

Craig James

32

Ohio

miner

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1508

Chambers Henry Charles

50

Louisiana

carpenter

Foster’s Bar township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1509

Cross Ansel

29

Maine

teamster

New York township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1510

Curl Robert Arberry

39

Missouri

miner

New York township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1511

Carroll Benjamin Franklin

38

Virginia

miner

New York township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1512

Compton Stephen

40

Missouri

farmer

New York township

 

 

 

April 17th 1867

Sworn

1581

Cochren Jacob

36

Kentucky

teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1582

Clark George Robinson

28

Massachusetts

steward

2d Ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1583

Cluney George

23

Massachusetts

machinist

2d Ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1616

Christian Antone

55

France

farmer

1st Ward Marysville

June 3 1851

Marysville Cal

dist court Yuba co

May 4 1867

Sworn

1653

Collier David Henry

50

New York

farmer

Marysville Township

 

 

 

May 4 1867

Sworn

1698

Craven Thomas

50

Pennsylvania

farmer

Long Bar Township

 

 

 

May 23 1867

Sworn

1702

Casey Thomas

35

Ireland

market man

3d Ward Marysville

October 15 1860

Marysville Cal

10th jud dist court

May 25 1867

Sworn

1723

Cohn Goodman

29

Prussia

merchant

2d Ward Marysville

August 31 1858

Marysville Cal

10th jud dist court

May 25 1867

Sworn

1735

Grist George Frederick

36

Bavaria

tanner

1st Ward Marysville

May 30 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

May 30 1867

Sworn

1762

Chambers Enoch Walker

34

Indiana

hackman

2d Ward Marysville

 

 

 

May 31 1867

Sworn

1783

Courtney Martin D

25

Ireland

harnessma’r

1st Ward Marysville

June 1 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 1 1867

Sworn

1790

Cretian Lucien

21

New York

bag maker

2d Ward Marysville

 

 

 

June 1 1867

Sworn

1803

Campbell Greenville Townson

27

Ohio

laborer

4th Ward Marysville

 

 

 

June 1 1867

Sworn

1807

Coates Richard Martin

23

Alabama

clerk

4th Ward Marysville

 

 

 

June 1 1867

Sworn

1817

Clancey John

40

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

October 15 1860

Marysville Cal

10th jud dist court

June 3 1867

Sworn

1823

Chinn John LeRoy

37

Virginia

farmer

Long Bar Township

 

 

 

June 3 1867

Sworn

1829

Coffman Alfred S

37

Virginia

teamster

1st Ward Marysville

 

 

 

June 5 1867

Sworn

1831

Compton Charles Leake

36

New York

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 6 1867

Sworn

1858

Chandon Joseph John

39

Germany

farmer

Marysville township

June 8 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 8 1867

Sworn

1872

Crane Donald

27

England

blacksmith

4th Ward Marysville

June 10 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 10 1867

Sworn

1882

Carr Hiram Wallace

24

Maine

farmer

East Bear River T’p

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1939

Chesney John William

25

Kentucky

farmer

2d Ward Marysville

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1940

Campbell Oscar

27

Maine

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1941

Carroll Albion Dudley

28

Maine

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1942

Congdon Francis Dolbier

37

Connecticut

miner

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1943

Campbell James Calvin

42

Virginia

miner

Park’s Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1944

Cannon James Gibson

41

Delaware

physician

Long Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1945

Caruss Chester Gibson

30

Michigan

blacksmith

Long Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1985

Conlin Thomas

35

Ireland

stable k’p’r

Rose’s Bar Township

October 7 1856

Sutter co

10th jud dist court

June 14 1867

Sworn

1986

Carter Dewalt

54

Kentucky

cabinetma’r

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 14 1867

Sworn

1987

Cramsie William

32

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

September 2 1861

Amador co

16th jud dist court

June 14 1867

Sworn

1988

Conroy Thomas

42

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

August 4 1855

Yuba co

county court

June 14 1867

Sworn

1989

Clark Samuel Henry

42

Connecticut

carpenter

Rose’s Bar Township

 

 

 

June 14 1867

Sworn

1990

Campbell Daniel

32

Ireland

saloon k’p’r

Rose’s Bar Township

May 31 1867

San Francisco

U S circuit court

June 14 1867

Sworn

1991

Cory Daniel

37

England

carpenter

Rose’s Bar Township

August 20 1860

Trinity co

9th jud dist court

June 14 1867

Sworn

1992

Corrigan Thomas

39

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

May 30 1858

New York city

court of com pleas

June 14 1867

Sworn

1993

Cruse John Henry

33

Germany

miner

Rose’s Bar Township

October 18 1864

Yuba co

10th jud dist court

June 14 1867

Sworn

1994

Curran Mark

50

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

November 7 1864

Nevada co

county court

June 14 1867

Sworn

2043

Compton Joshua

35

Missouri

farmer

New York Township

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2069

Cramer John

32

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

June 17 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 17 1867

Sworn

2074

Clark William

26

Ireland

miner

Rose’s Bar Township

June 17 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 17 1867

Sworn

2078

Cockrill Christopher

45

Kentucky

cabinetma’r

1st Ward Marysville

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2080

Carew Malachi

38

Ireland

clerk

Long Bar Township

June 17 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 17 1867

Sworn

2081

Cyrus Joseph

36

Kentucky

mechanic

East Bear River Township

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2090

Cauthron Charles

40

Arkansas

farmer

East Bear River Township

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2132

Craddock Edward

38

Missouri

farmer

Marysville Township

 

 

 

June 21 1867

Sworn

2087

Cartrow John

40

Virginia

farmer

Marysville Township

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2140

Christian August

26

New York

laborer

2d Ward Marysville

 

 

 

June 21 1867

Sworn

2153

Chandon Adolph Frederick

28

Missouri

farmer

Marysville township

 

 

 

June 21 1867

Sworn

2190

Cummins George

42

Scotland

machinist

2d ward Marysville

November 10 1856

San Francisco

U S district court 1st district Cal

June 25 1867

Sworn

2191

Chuchet Antoine

47

France

farmer

Slate Range township

March 11 1856

Butte county

9th Jud Dist Court

June 26 1867

Sworn

2209

Clark John

33

New York

stagedriver

2d ward Marysville

 

 

 

June 26 1867

Sworn

2233

Conway John

28

Ireland

laborer

4th ward Marysville

June 27 1867

Sutter county

10th Jud Dist Court

June 27 1867

Sworn

2342

Christie Maurice

41

New Jersey

currier

2d ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2243

Cabill Robert Wood

24

W Virginia

stablek’epr

1st ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2244

Cory Thomas Almy

40

New York

hostler

2d ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2266

Crankshaw James

59

England

pedlar

Rose’s Bar township

Registered under 6th section of Registry Act, 2 year proviso.

 

 

June 28 1867

Sworn

2271

Cutler Cummins

40

Vermont

farmer

4th ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2279

Coyne John

39

Ireland

farmer

Slate Range Towns’p

June 28 1867

Yuba City

10th Jud Dist Court

June 28 1867

Sworn

2318

Carthen William

32

Wisconsin

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2319

Clippenger David

35

Pennsylvania

miner

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2320

Conover George Henry

41

Ohio

farmer

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2322

Crafts John Henry

39

Massachusetts

confection’r

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2349

Cool Frederick

50

Pennsylvania

farmer

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2350

Cruiser William

48

New Jersey

miner

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2352

Curry John Charles

29

Ireland

farmer

Linda township

Registered under 6th sec. of Reg. act, 2 year proviso.

 

 

June 29 1867

Sworn

2393

Cargill Nathaniel Edmonds

46

Virginia

miner

Slate Range township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2420

Celley Augustus

35

United States

miner

Slate Range township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2428

Chatfield Silon

34

Ohio

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2429

Clark Asa Blake

54

Vermont

hotelkeeper

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2430

Callaghan Samuel

44

Maine

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2431

Crane William McCurdy

50

Maine

lumberman

New York township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2432

Collins Francis

48

Virginia

farmer

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2455

Cadwell Jacob Alexander

33

New York

clerk

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2456

Choate Larkin

31

Tennessee

miner

Foster’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2539

Cartwright Daniel Courtland

31

New York

farmer

East Bear River township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2540

Cartwright Hiram Missenger

35

New York

miner

East Bear River township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2541

Cleveland William

49

New York

hotelkeeper

East Bear River township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2570

Critser Abraham

36

Pennsylvania

laborer

East Bear River township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2571

Crittenden Giles Eli

28

Michigan

farmer

East Bear River township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2632

Carr George

55

Maryland

miner

Long Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2633

Carter John

36

New York

miner

Rose’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2652

Chamberlin Clark Henry

24

Michigan

miner

Rose’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2653

Carroll Leandro Topy

36

Maine

mechanic

Rose’s Bar township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2654

Clark Charles Jordan

41

Kentucky

miner

Long Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2690

Cook Jesse Tolcot

54

Mississippi

farmer

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2691

Chandler John Augustus

34

Pennsylvania

miner

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2662

Cain John

36

New York

driver

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2693

Clow Aaron Flawk

30

New York

miner

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2740

Clapp Stillman Sprague

38

Massachusetts

laborer

2d ward Marysville

 

 

 

July 1 1867

Sworn

3748

Coughlin Daniel

25

Ireland

miner

Long Bar township

July 1 1867

Marysville

county court Yuba co

July 1 1867

Sworn

2761

Cody Redman

80

Ireland

laborer

4th ward Marysville

Registered under 6th section of Registry Act, 2 year proviso

 

 

July 1 1867

Sworn

2767

Cameron Daniel

67

Scotland

farmer

Long Bar township

Citizen by Act of Cong’s admit’ng him under Constitution of Mich’n

 

 

July 1 1867

Sworn

2780

Clary James

24

United States

miner

Slate Range township

 

 

 

July 5 1867

Sworn

 

RETURN TO REGISTERS INDEX PAGE


Copyright ©2007 Kathy Sedler   ALL RIGHTS RESERVED  These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons.  Persons or organizations desiring to use this material, must obtain the written consent of the contributor. The contributor retains the rights to their work.