YUBA   COUNTY  

GREAT   REGISTER - 1867

B

Transcribed by Kathy Sedler, 2007,  from original records.

6

Babcock Chester

38

Pennsylvania

farmer

North East Townsíp

 

 

 

July 13 1866

Sworn

7

Bradley John Charles

37

Scotland

dpíy co asír

2d Ward Marysville

March 17 1855

Sacramento Cal

6th Jud Dist Court

July 13 1866

Sworn

8

Batchelder Adoniram Judson

45

Massachusetts

merchant

Fosterís Bar Townsíp

 

 

 

July 13 1866

Sworn

10

Brown Jacob Cantrol

35

Tennessee

farmer

Parkís Bar Townsíp

 

 

 

July 14 1866

Sworn

21

Baysdorfer F

23

Germany

cook

4th Ward Marysville

March 19 1866

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

July 16 1866

Sworn

26

Buttlemann Frederick

27

Hanover

liquír dealír

3d Ward Marysville

November 9 1865

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

July 18 1866

Sworn

38

Bartle Anson

37

Pennsylvania

farmer

Linda Township

 

 

 

July 20 1866

Sworn

52

Beever David

47

Pennsylvania

farmer

New York Township

 

 

 

July 21 1866

Sworn

53

Baird Charles

46

Ohio

farmer

Long Bar Township

 

 

 

July 23 1866

Sworn

71

Buckham Andrew Mark

36

Kentucky

farmer

West Bear River Típ

 

 

 

July 26 1866

Sworn

76

Barman Jonas S

38

Bavaria

merchant

3d Ward Marysville

August 18 1853

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

July 28 1866

Sworn

82

Brown James

23

New York

laborer

West Bear River Típ

 

 

 

July 30 1866

Sworn

94

Brogan James

33

Ireland

blacksmith

2d Ward Marysville

February 20 1854

San Francisco

U S Dist Coírt N Dist

July 31 1866

Sworn

111

Basney Oscar Tilus

36

New York

stable kepír

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

112

Buel Henry Luther

52

Connecticut

tinner

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

113

Beach Marquis Lafayette

39

Vermont

teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

115

Brown Vincent

66

Connecticut

architect

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

138

Bradley Samuel Henry

29

New York

blacksmith

4th Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

139

Bernard William Henry

33

Ohio

blacksmith

4th Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

166

Beard Platt Smith

39

New York

carpenter

4th Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

167

Bidsworth John

26

Missouri

teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

193

Boon Theodore

38

New Jersey

merchant

4th Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

237

Bost Jacob Monroe

27

North Carolina

teamster

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

238

Bourne George Jessey

37

Indiana

bookkeeper

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

239

Barbee John

30

Kentucky

salesman

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

240

Boorman James Edward

23

New York

clerk

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

258

Brotherton Henry

57

Pennsylvania

plasterer

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

304

Bell William Morrison

37

Pennsylvania

merchant

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

305

Binney Andrew Jackson

37

Maryland

R R Supít

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

306

Binney Charles

50

Pennsylvania

R R Condír

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

307

Blish Charles

29

Ohio

pressman

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

334

Bockius Charles George

44

Pennsylvania

merchant

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2d 1866

Sworn

359

Belcher Isaac Sawyer

41

Vermont

judge

2d Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

361

Brown Augustus Baehr

41

New York

clerk

2d Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

390

Brown Emmett

28

New York

printer

2d Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

391

Berry Benjamin

42

Ohio

painter

2d Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

392

Beach Horace

40

New York

clerk

2d Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

415

Boyer Thomas

25

Ohio

laborer

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

432

Blodgett Sanford

47

New York

farmer

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

433

Bonner Oliver Hagart

30

Ohio

laborer

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

434

Bell Frank

33

Ohio

merchant

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

435

Bacon Charles William

35

Pennsylvania

bag maker

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

466

Bacon Edgar Jenkins

38

New York

expís agent

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

469

Babb Lorenzo Hall

47

New Hampshire

merchant

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

468

Baldwin Stephen Dexter

60

Massachusetts

jeweler

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

470

Bliss Simon Macdonald

42

Massachusetts

lawyer

1st Ward Marysville

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

497

Barton James Wickham

33

Missouri

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

498

Binninger Augustus Conrad

25

Illinois

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

499

Bruce Eugene Benninger

25

Kentucky

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

525

Binninger William Tell

37

Ohio

miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

557

Burgan John

38

Ohio

blacksmith

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

558

Britton William junior

33

Maine

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

560

Bruck Ernast

38

Hesse Darmstadt

musician

1st Ward Marysville

April 9 1866

Marysville Cal

co court Yuba co Cal

August 3d 1866

Sworn

584

Barton Samuel Raford

31

Missouri

carpenter

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

585

Burnett Lester

61

Connecticut

farmer

Long Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

610

Bunting Hiram

48

Pennsylvania

farmer

Parkís Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

630

Bell Robert

22

Ohio

farmer

Parkís Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

631

Brown John

28

Tennessee

blacksmith

Parkís Bar Township

 

 

 

August 3d 1866

Sworn

660

Brooks James Knox

46

Kentucky

stable kpír

3d Ward Marysville

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

662

Boyer John Henry

39

Germany

farmer

Linda Township

July 25 1855

Marysville, Cal

10th judicial dist court

August 4th 1866

Sworn

684

Bojorgues Julian

30

Mexico

farmer

Linda Township

citizen by treaty of

Guadalupe Hidalgo

 

August 4th 1866

Sworn

685

Bojorgues Augusten

27

Mexico

farmer

Linda Township

citizen by treaty of

Guadalupe Hidalgo

 

August 4th 1866

Sworn

687

Bargas Sebreano

45

Mexico

farmer

Linda Township

citizen by treaty of

Guadalupe Hidalgo

 

August 4th 1866

Sworn

688

Battram Jose Mo

46

Mexico

laborer

4th Ward Marysville

citizen by treaty of

Guadalupe Hidalgo

 

August 4th 1866

Sworn

695

Burdick Columbus Burse

39

Ohio

farmer

West Bear River Típ

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

696

Beard Samuel Campbell

26

Arkansas

farmer

West Bear River Típ

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

718

Bowne Alexander

36

New York

blacksmith

East Bear River Típ

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

719

Bean Jerome Bonaparte

46

Virginia

machinist

Linda township

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

720

Butler William

32

Tennessee

farmer

Linda township

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

729

Brown Robert

35

Ocean

blacksmith

4th Ward Marysville

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

730

Bradley Wiley

57

North Carolina

farmer

Linda township

 

 

 

August 4th 1866

Sworn

755

Berry Daniel Webster

36

New York

farmer

East Bear river tp

 

 

 

August 6th 1866

Sworn

788

Billings Timothy Ruggles

57

Massachusetts

bricklayer

4th ward Marysville

 

 

 

August 13th 1866

Sworn

799

Blake Samuel Alexander

36

Pennsylvania

farmer

West Bear river tp

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

812

Beard Joseph Decatur

23

Arkansas

farmer

West Bear river tp

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

831

Bartle George Wolfe

45

Pennsylvania

farmer

Linda tp

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

846

Bitters Hervy

30

Pennsylvania

cook

3d ward Marysville

 

 

 

August 15th 1866

Sworn

848

Baird George

25

Ohio

farmer

Linda township

 

 

 

August 16th 1866

Sworn

856

Bowie John Ferguson

34

Canada

farmer

West Bear river township

April 23 1861

Marysville Cal

Tenth Judicial court

August 21st

Sworn

872

Ball Benjamin

30

New York

fishdealer

2d ward Marysville

 

 

 

August 30th 1866

Sworn

879

Bush William Edwards

48

Tennessee

farmer

West Bear river tp

 

 

 

Septíbr 1st 1866

Sworn

890

Beeny Theodore

27

Ohio

farmer

Linda tp

 

 

 

Septíbr 4th 1866

Sworn

899

Brady John

30

Ireland

farmer

Roseís Bar tp

September 20 1866

Marysville Cal

10th judicial court

Septíbr 20th 1866

Sworn

922

Biglow Benjamin

42

Nova Scotia

gunsmith

3d ward Marysville

Born of American

parents who returned

to U.S. before he was 9 years of age

October 25th 1866

Sworn

928

Braden James Madison

43

Pennsylvania

farmer

Marysville township

 

 

 

Novemír 6th 1866

Sworn

934

Breston John W

39

Massachusetts

farmer

Parkís Bar township

 

 

 

Novemír 8th 1866

Sworn

941

Beeny George Washington

49

New York

farmer

Linda township

 

 

 

Novemír 13th 1866

Sworn

963

Belcher William Caldwell

45

Vermont

attorney

2d ward Marysville

 

 

 

Decemír 1st 1866

Sworn

972

Brind Caleb

28

England

confectionír

3d ward Marysville

December 14 1866

Marysville Cal

county court Yuba co

Decemír 14th 1866

Sworn

975

Bender John Good

39

Pennsylvania

carpenter

3d ward Marysville

 

 

 

Decemír 20th 1866

Sworn

976

Bacon John Erp

25

Indiana

carpenter

3d ward Marysville

 

 

 

Decemír 20th 1866

Sworn

977

Bowman John Henry

35

Ohio

clerk

2d ward Marysville

 

 

 

Decemír 20th 1866

Sworn

1019

Brown Josiah Perkins

39

Massachusetts

banker

Slate Range township

 

 

 

Decemír 24th 1866

Sworn

1020

Bollinger Gottlieb

37

Hofin Wurtenburg

preacher

2d ward Marysville

September 22 1859

San Francisco Cal

12th judicíl dist court

Decemír 28th 1866

Sworn

1022

Bernard William Miller

33

Ohio

blacksmith

4th ward Marysville

 

 

 

Decemír 31st 1866

Sworn

1041

Buchanan John

34

Scotland

machinist

4th ward Marysville

July 13 1859

Newport R. I.

court common pleas

January 4th 1867

Sworn

1042

Burns John Rogers

39

Ireland

merchant

3d ward Marysville

August 24 1858

Marysville Cal

10th juicíl dist court

January 5th 1867

Sworn

1043

Beekman Henry Fred

21

Louisiana

merchant

4th ward Marysville

 

 

 

January 7th 1867

Sworn

1044

Betz Joseph

30

Wortenburg

cigar maker

2d ward Marysville

November 5 1860

San Francisco Cal

U S district court

January 8th 1867

Sworn

1046

Barber Robert Charles

30

New York

tinsmith

2d ward Marysville

 

 

 

January 10th 1867

Sworn

1047

Bartlett John Davis

27

Massachusetts

farmer

Marysville township

 

 

 

January 10th 1867

Sworn

1048

Bean John McCalla

31

Pennsylvania

druggist

3d ward Marysville

 

 

 

January 10th 1867

Sworn

1049

Blanck Martin Conrad

26

Bremen

saloon keípír

3d ward Marysville

March 19 1866

Marysville Cal

10th judicíl dist court

Febíy 16th 1867

Sworn

1064

Berliner Philip

21

Maryland

clerk

3d ward Marysville

 

 

 

January 8th 1867

Sworn

1129

Barrett Herndon

37

Virginia

miner

1st ward Marysville

 

 

 

January 16th 1867

Sworn

1139

Becker Joseph

44

Prussia

barber

2d ward Marysville

June 24 1857

Shasta co Cal

9th judicial dist court

January 22d 1867

Sworn

1153

Barnett Henry

43

England

auctioneer

1st ward Marysville

February 5 1867

Marysville Cal

10th judicíl dist court

Febíy 5th 1867

Sworn

1162

Burnett Alfred

33

Kentucky

blacksmith

Long Bar township

 

 

 

January 14th 1867

Sworn

1163

Brown William

33

Ireland

miner

Fosterís Bar township

August 27 1859

Marysville Cal

10th judicíl dist court

January 19th 1867

Sworn

1164

Brown Richard

36

New York

miner

Slate Range township

 

 

 

January 23d 1867

Sworn

1165

Brown Daniel

30

Missouri

gambler

Slate Range township

 

 

 

January 23d 1867

Sworn

1166

Brown Abbott Russell

35

Missouri

stablekeípír

Slate Range township

 

 

 

January 24th 1867

Sworn

1167

Blasingame John Stephen

29

Georgia

butcher

Slate Range township

 

 

 

January 24th 1867

Sworn

1242

Bushby George

35

England

farmer

Roseís Bar township

February 11 1867

Marysville Cal

10th judicíl dist court

Febíy 11th 1867

Sworn

1247

Brain James

28

England

saddler

1st ward Marysville

February 11 1867

Marysville Cal

10th judicíl dist court

Febíy 13th 1867

Sworn

1249

Baumer Joseph

46

Prussia

bootmaker

Roseís Bar township

February 18 1854

Marysville Cal

10th judicial dist court

February 18 1866

Sworn

1257

Bainbridge Levi

53

Virginia

farmer

New York township

 

 

 

February 25 1866

Sworn

1261

Brown Asher Parker

30

Connecticut

machinist

Roseís Bar township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1262

Burris Joseph

21

Wisconsin

farmer

Long Bar township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1272

Bates Andrew Jackson

41

Ohio

miner

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1273

Brestow William

36

Massachusetts

farmer

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1274

Butler Edward

35

Maine

farmer

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1294

Bayly George Brent

57

Virginia

miner

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1295

Budden James

61

Pennsylvania

druggist

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1296

Bliss Chester Abiel

30

New York

loafer

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1297

Braman John Henry

47

Vermont

clerk

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1298

Brooks Edwin Henry

39

New York

butcher

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1320

Brooks Lafayette

36

New York

butcher

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1321

Benjamin Walker Hudson

36

New York

lumberman

Slate Range township

 

 

 

February 26 1866

Sworn

1369

Brady William

43

Ireland

farmer

Roseís Bar township

Registíd upon testimony of 2 registeríd citizens

under 7th sec Reg. Act, p. 291, stat. of 1865-6

 

March 30 1866

Sworn

1405

Buss Alfred Carter

33

New York

teamster

Fosterís Bar township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1406

Burdell Theodore

20

Pennsylvania

farmer

North East township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1407

Baker David Swartwod

48

New York

hotelkeeper

North East township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1408

Buss George Carker

29

New York

engineer

North East township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1409

Birmingham James Thompson

33

Pennsylvania

blacksmith

North East township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1410

Berry David Emerson

37

Kentucky

clerk

North East township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1411

Bailey George West

43

New Hampshire

carpenter

New York township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1421

Bradley William

41

England

teamster

2d ward Marysville

April 15 1867

Marysville, Cal

co court Yuba co Cal

April 15 1867

Sworn

1495

Bodkins David Hardee

34

Virginia

miner

Fosterís Bar township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1496

Boling Wesley

50

Kentucky

miner

Fosterís Bar township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1497

Brown Mason

61

Maine

teamster

Fosterís Bar township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1498

Botsford Simeon

37

New York

landlord

New York township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1499

Buss Franklin

61

Massachusetts

farmer

Fosterís Bar township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1500

Buckelew William Cogan

47

New York

merchant

New York township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1501

Bean Augustus

31

Maine

miner

North East township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1502

Brown Isaac Eastman

45

Massachusetts

miner

New York township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1553

Bell Fattimore

23

Tennessee

miner

North East township

 

 

 

April 17 1867

Sworn

1569

Beatty Archibald

37

Ireland

miner

Long Bar township

May 23 1855

Marysville Cal

6th Jud Dist Court

April 30 1867

Sworn

1572

Baxter John

44

Scotland

merchant

Fosterís Bar township

Registered under 7th sec. of Registry act of 1865-6.

Marysville Cal

6th Jud Dist Court

May 1 1867

Sworn

1574

Briggs John Gregg

36

New York

farmer

Marysville township

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1578

Barry James Marshall

32

Kentucky

hostler

4th ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1579

Bradley Benjamin Franklin

23

Missouri

hostler

4th ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1580

Baker George Schrever

40

Ohio

teamster

4th ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1610

Brown Job England

21

Ohio

ranching

Marysville township

 

 

 

May 4 1867

Sworn

1611

Biggs Joseph

28

Pennsylvania

ranching

West Bear river típ

 

 

 

May 4 1867

Sworn

1646

Belden Augustus

32

Ohio

farmer

East Bear river típ

 

 

 

May 11 1867

Sworn

1656

Braddock William Hiller

23

Maryland

farmer

East Bear river típ

 

 

 

May 11 1867

Sworn

1657

Bonner James

31

Ireland

teamster

2d ward Marysville

March 19 1866

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

May 11 1867

Sworn

1658

Brobst James S

35

Pennsylvania

laborer

West Bear river típ

 

 

 

May 14 1867

Sworn

1674

Briggs Joseph Warren

34

New York

farmer

Marysville township

 

 

 

May 18 1867

Sworn

1683

Bryden David

52

Nova Scotia

farmer

Linda township

Registered under 7th sec. of Reg. act of 1865-6

 

 

May 20 1867

Sworn

1686

Beik Frederick

36

Germany

miner

New York township

May 21 1867

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

May 21 1867

Sworn

1689

Bilhaz August

47

Baden

butcher

1st ward Marysville

February 13 1854

St. Louis, Mo

St. Louis crim. court

May 22 1867

Sworn

1707

Brown Philip

31

Prussia

merchant

2d ward Marysville

Febuary 21 1859

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

May 23 1867

Sworn

1710

Bartlett Charles Hardy

44

Ohio

laborer

Marysville township

 

 

 

May 24 1867

Sworn

1715

Bridges Thomas

46

England

miner

Roseís Bar township

October 27 1860

Marysville

10th Jud Dist Court

May 24 1867

Sworn

1718

Brate Francis F.

46

New York

miner

4th ward Marysville

 

 

 

May 25 1867

Sworn

1725

Bryden James

38

Ohio

farmer

Marysville township

 

 

 

May 25 1867

Sworn

1728

Baird James

54

Scotland

miner

New York township

August 7 1848

Pawpaw Michigan

co court Van Buren co Michigan

May 27 1867

Sworn

1743

Beatty William

32

Ireland

miner

Long Bar township

August 29 1859

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

May 31 1867

Sworn

1744

Bordwell John Randolph

30

New York

farmer

Long Bar township

 

 

 

May 31 1867

Sworn

1759

Bancker John James

23

New York

saloonkeípír

3d ward Marysville

 

 

 

May 31 1867

Sworn

1818

Bush Louis

33

Canada

miner

Roseís Bar township

October 9 1865

Marysville Cal

county court Yuba co

June 3 1867

Sworn

1828

Bruce Thomas

33

Indiana

farmer

East Bear river tp

 

 

 

June 5 1867

Sworn

1832

Belden Philander Hartwell

28

Maine

miner

Roseís Bar township

 

 

 

June 6 1867

Sworn

1840

Boring William Jourdon

37

Kentucky

farmer

West Bear river tp

 

 

 

June 6 1867

Sworn

1841

Badenfield Conrad

34

Germany

cook

4th ward Marysville

October 31 1860

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

June 6 1867

Sworn

1852

Brophy Patrick

52

Ireland

fruitdealer

2d ward Marysville

September 8 1844

Co seat Lewis co N Y

Court Common Pleas

June 7 1867

Sworn

1860

Bottler Frederick

36

Bavaria

saloonkípr

1st ward Marysville

January 8 1867

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

June 8 1867

Sworn

1876

Butler Thomas Stephens

33

Vermont

farmer

Marysville township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1877

Bryan James Eugine

22

Ohio

farmer

Linda township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1878

Bryden Charles Henry

23

Ohio

farmer

Linda township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1879

Butterfield George Malette

32

Maine

farmer

West Bear river township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1880

Brosman Charles Augustus

26

Ohio

farmer

East Bear river township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1881

Brown Charles Francis

46

Maine

farmer

Long Bar township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1906

Burk William

46

Ireland

shoemaker

Long Bar township

August 29 1859

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

June 10 1867

Sworn

1907

Bourg Marchin

33

Louisiana

farmer

Long Bar township

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1929

Burce Joseph Harrison

52

Kentucky

farmer

Long Bar township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1930

Bruce Marcellus Weaver

21

Illinois

farmer

Long Bar township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1931

Burris Swearingham

58

Ohio

farmer

Long Bar township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1932

Babb James Patterson

33

Maine

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1933

Burns Henry

35

Maine

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1934

Barns John Jackson

37

Pennsylvania

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1935

Burns Lewellyn James

32

Maine

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1936

Bush Thomas

39

New York

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1937

Bushnell Charles Henry

41

Connecticut

butcher

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1938

Blundell John

35

New York

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1965

Bryant David Jackson

35

Missouri

rancher

Marysville township

 

 

 

June 14 1867

Sworn

1978

Berry Henry Vrooman

22

Iowa

clerk

Roseís Bar township

 

 

 

June 14 1867

Sworn

1979

Bonham Andrew Jackson

31

Ohio

butcher

Roseís Bar township

 

 

 

June 14 1867

Sworn

1980

Blutoe Godfrey

56

Canada

miner

Roseís Bar township

June 14 1836

Middlesex Conn

city court Middlesex

June 14 1867

Sworn

1981

Beatty Richard

44

Ireland

miner

Roseís Bar township

October 27 1860

Yuba county Cal

10th Jud Dist Court

June 14 1867

Sworn

1982

Burns John

35

Ireland

miner

Roseís Bar township

November 7 1864

Nevada county Cal

county court

June 14 1867

Sworn

1983

Brady Frank

38

Ireland

miner

Roseís Bar township

August 3 1853

Kennebeck Maine

Supreme Jud court

June 15 1867

Sworn

1984

Beasley Richard

34

Ireland

miner

Roseís Bar township

October 28 1856

Sutter county

10th Jud Dist Court

June 15 1867

Sworn

1985

Brestoe George Wallace

34

England

miner

Roseís Bar township

May 30 1864

Yuba county

10th Jud Dist Court

June 15 1867

Sworn

2044

Buswell James Monroe

36

Massachusetts

farmer

New York township

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2047

Bothick John

37

Missouri

butcher

4th ward Marysville

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2055

Bell John Day

23

New York

teamster

2d ward Marysville

 

 

 

June 17 1867

Sworn

2072

Brew Timothy Shannon

36

Ireland

miner

Roseís Bar township

June 17 1867

Marysville

10th Jud Dist Court

June 17 1867

Sworn

2099

Bagley William

46

Maine

miner

Long Bar township

 

 

 

June 18 1867

Sworn

2103

Billman Andrew

37

Baden

farmer

3d Ward Marysville

June 18 1867

Marysville

10th jud dist court

June 18 1867

Sworn

2108

Bryant George

35

New Hampshire

stage driver

2d Ward Marysville

 

 

 

June 18 1867

Sworn

2109

Briggs Simon

31

New York

stage driver

2d Ward Marysville

 

 

 

June 18 1867

Sworn

2131

Brady William Barrington

26

Scotland

blacksmith

4th Ward Marysville

March 19 1866

Marysville

10th jud dist court

June 21 1867

Sworn

2142

Brannan Joseph

40

Pennsylvania

carpenter

3d Ward Marysville

 

 

 

June 21 1867

Sworn

2147

Barns John

39

Canada

laborer

4th Ward Marysville

June 22 1867

Marysville Cal

10th jud dist court

June 22 1867

Sworn

2152

Bradford George Ward

21

New Jersey

laborer

East Bear River Típ

 

 

 

June 22 1867

Sworn

2159

Bokman Frank

24

Prussia

miner

4th Ward Marysville

October 6 1865

Marysville Cal

10th jud dist court

June 24 1867

Sworn

2161

Barrett John

26

Maine

laborer

2d Ward Marysville

 

 

 

June 24 1867

Sworn

2175

Blue James Franklin

40

Kentucky

teamster

3d Ward Marysville

 

 

 

June 25 1867

Sworn

2195

Bailey Joseph Mack

37

Virginia

farmer

2d Ward Marysville

 

 

 

June 26 1867

Sworn

2202

Butcher Andrew Jackson

31

Illinois

farmer

East Bear River típ

 

 

 

June 26 1867

Sworn

2206

Barham Charles

31

Kentucky

laborer

New York Township

 

 

 

June 26 1867

Sworn

2240

Baldwin John Hickman

28

Pennsylvania

miller

1st Ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2241

Barns Avery Powers

43

Ohio

grocer

4th Ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2294

Betz Peter

38

Germany

miner

Slate Range Townsíp

Registered under 8th section of Registry Act

 

 

June 28 1867

Sworn

2304

Beckham Henry

35

Ohio

miner

North East Townsíp

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2312

Black Samuel Brown

35

Virginia

miner

New York Townsíp

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2315

Belknap Charles

40

Canada

farmer

West Bear River Tp

Born of American parents and returned to US before 21 years old

 

 

June 29 1867

Sworn

2316

Buck Elijah

45

New York

teamster

3d Ward Marysville

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2317

Bowers Samuel Thomas

41

Maryland

miner

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2347

Brown George Washington

24

Ohio

farmer

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2348

Bullock James Dorrence

56

Massachusetts

miner

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2380

Bean George Henry

33

Maine

miner

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2389

Burth Mathias

31

Germany

miner

Slate Range Townsíp

July 7 1864

Nevada co

14th jud dist court

June 29 1867

Sworn

2390

Boehme Moritze

50

Saxony

miner

Slate Range Townsíp

October 12 1855

Nevada co

14th jud dist court

June 29 1867

Sworn

2391

Bray Iredell

30

Tennessee

miner

Slate Range Townsíp

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2392

Buckner Geo Henry Cornelius

37

Virginia

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2397

Brown Edwin Frank

26

New York

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2398

Burger Josephus

31

Maryland

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2399

Bordman Joseph

35

Indiana

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2400

Bowers Belknap

37

New York

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2413

Baden William John

27

Louisiana

blacksmith

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2414

Barham Thomas Marion

25

Missouri

farmer

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2426

Bateman Abe

34

Pennsylvania

miner

Fosterís Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2427

Beever John Calvin

21

Illinois

miner

New York Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2454

Bean Rufus

24

Maine

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2516

Brooking James

42

England

miner

New York Township

August 26 1863

Butte co

15th jud dist court

June 29 1867

Sworn

2531

Britton Joseph Richard

36

Indiana

steward

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2535

Berry Joseph Field

31

Maine

farmer

East Bear River Típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2536

Bartle Peter Walker

56

Ohio

farmer

Linda Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2537

Briggs Loring

46

New York

farmer

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2538

Baker Charles

22

New York

tinsmith

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2542

Bains Patrick Henry

22

New York

farmer

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2543

Browning Charles Fish

48

New York

farmer

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2566

Butler William

34

Tennessee

farmer

Linda Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2567

Buckingham Geo  Washington

37

Ohio

farmer

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2568

Broford Jonathan Washington

35

Tennessee

miner

East Bear River típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2569

Bailey Samuel

30

New York

farmer

East Bear River Típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2629

Bradley Andrew Delos

38

Connecticut

miner

Parkís Bar Típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2630

Broyles Nicholas

40

Indiana

laborer

Parkís Bar Típ

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2631

Brown William

26

Maryland

miner

Roseís Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2655

Byerly Lebbeus

31

Pennsylvania

laborer

Long Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2656

Bristol Hiram Addison

37

New York

farmer

Long Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2688

Burnett Charles

31

New York

lumberman

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2689

Brown Andrew

52

North Carolina

miner

Slate Range Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2755

Boxall James

40

England

laborer

4th Ward Marysville

July 1 1867

Butte county

county court

July 1 1867

Sworn

2761

Bastin Warren Manning

38

New York

miner

Fosterís Bar Townsíp

 

 

 

July 1 1867

Sworn

2771

Burns John

49

Ireland

cook

Marysville Township

July 1 1867

Yuba county

county court

July 2 1867

Sworn

2779

Baldwin James B

33

England

carpenter

Roseís Bar Township

Registered under Section 6th of Registry Act, 2 year proviso.

Yuba county

county court

July 5 1867

Sworn

2781

Boyden Sanford Harry

28

Massachusetts

merchant

2d Ward Marysville

 

 

 

July 5 1867

Sworn

 

RETURN TO REGISTERS INDEX PAGE


Copyright ©2007 Kathy Sedler   ALL RIGHTS RESERVED  These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons.  Persons or organizations desiring to use this material, must obtain the written consent of the contributor. The contributor retains the rights to their work.