YUBA   COUNTY  

GREAT   REGISTER - 1867

A

Transcribed by Kathy Sedler, 2007,  from original records.

No.

NAMES

Age

Country of Nativity

Occupation

Local Residence

Natur

alized

 

Date of Registration

Sworn

 

 

 

 

 

 

 Date

Place

By What Court

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Arnold David Elmore

35

New York

Co Clerk

3d Ward Marysville

 

 

 

July 13 1866

Sworn

31

Androus William Henry

66

Vermont

Farmer

Long Bar Township

 

 

 

July 19 1866

Sworn

37

Aldrich Isaac Newton

33

Rhode Island

Laborer

3d Ward Marysville

 

 

 

July 20 1866

Sworn

51

Ackley Lyman

56

New Jersey

Miner

Roses Bar Township

 

 

 

July 21 1866

Sworn

70

Anthony Charles Volney

35

New York

Clergyman

1st Ward Marysville

 

 

 

July 26 1866

Sworn

81

Andres Charles

36

France

Mechanic

4th Ward Marysville

October 28 1852

San Francisco

4th Jud Dist Court

July 30 1866

Sworn

100

Armstrong Alfred Luther

33

Tennessee

Teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

110

Adgate Asher

39

New York

Carpenter

4th Ward Marysville

 

 

 

August 1 1866

Sworn

235

Ayer Leonard Bernard

31

Massachusetts

Publisher

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

236

Andrews Jacob

38

New Jersey

merchant

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

263

Applegate, James Thomas

35

Illinois

Stable kípír

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

264

Adkison Alphonso Cole

21

Indiana

Depíy Shíff

3d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

331

Arnt Jackson

51

Pennsylvania

Carpenter

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

332

Allen Charles Melvin

29

Michigan

Saddler

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

333

Aubery Albert William

39

Vermont

Manufactír

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

360

Andrews Sylvester

39

New York

Painter

2d Ward Marysville

 

 

 

August 2 1866

Sworn

495

Allenwood Francis Fletcher

43

Maine

Farmer

Roseís Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

496

Atwater George

35

Ohio

Engineer

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

523

Atkinson George David

46

New York

Clerk

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

553

Adams James Albert

22

Illinois

Miner

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

554

Aubery Alvis Emasiah

29

Missouri

Engineer

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

555

Allen Stephen

47

Connecticut

Carpenter

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

556

Autenheimer Frederick

39

Ohio

Jusíe Peace

Long Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

583

Abrams Augustus Cross

24

New York

Miner

Roseís Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

609

Ames Augustus

30

Maine

Miner

Roseís Bar Township

 

 

 

August 3 1866

Sworn

659

Ackerman Theron

53

New York

Saloon kíer

2d War Marysville

 

 

 

August 4 1866

Sworn

692

Armstead William Severns

63

Vermont

Farmer

East Bear River Típ

 

 

 

August 4 1866

Sworn

693

Armstead William Oakley

39

New York

Farmer

East Bear River Típ

 

 

 

August 4 1866

Sworn

694

Adkins Oliver

40

Kentucky

Miner

East Bear River Típ

 

 

 

August 4 1866

Sworn

775

Abernathy George Asberry

28

Illinois

Laborer

3d Ward Marysville

 

 

 

August 10 1866

Sworn

793

Adkison Lewis Dewese

50

Indiana

Sheriff

3d Ward Marysville

 

 

 

August 14 1866

Sworn

864

Ashford Lewis Joseph

36

Canada

Lawyer

2d Ward Marysville

February 6, 1856

Marysville, Cal

10th Jud Dist Court

Novír 22 1866

Sworn

937

Atkison David Gibb

23

Indiana

Shoemaker

3d Ward Marysville

 

 

 

Novír 10 1866

Sworn

954

Aaron William

31

Alabama

Farmer

West Bear River  Típ

 

 

 

Novír 26 1866

Sworn

974

Arrendiell Benjamin Wilson

49

Tennessee

Wígín mkír

1st Ward Marysville

 

 

 

Decír 20 1866

Sworn

1021

Adkins Jesse

38

Tennessee

Laborer

4th Ward Marysville

 

 

 

Decír 31 1866

Sworn

1038

Aronsoher Salosh

28

Prussia

Merchant

3d Ward Marysville

November 1 1860

Marysville Yuba Co

10th Jud Dist Court

Janíy 8 1867

Sworn

1039

Alley Dodge

36

Indiana

Stable kíer

4th Ward Marysville

 

 

 

Janíy 10 1867

Sworn

1136

Atchison Thomas

36

New York

Nothing

3d Ward Marysville

 

 

 

Janíy 17 1867

Sworn

1160

Anderson William Philip

65

Scotland

Farmer

Brownís Valley

October 5 1843

Muskingum Co Ohio

Common Pleas

Janíy 14 1867

Sworn

1161

Atchison Silas Monroe

42

Ohio

Miner

Oregon House

 

 

 

Janíy 16 1867

Sworn

1251

Aitken William

49

New York

Miner

4th Ward Marysville

 

 

 

Febíy 20 1867

Sworn

1319

Albert Daniel Wesley

34

Ohio

Miner

New York Township

 

 

 

Febíy 26 1867

Sworn

1351

Allment Thomas

38

Ireland

Clerk

1st Ward Marysville

April 2d 1860

City and Co of Sacíto

6th Jud Dist Court

March 5 1867

Sworn

1353

Arnett John

39

Ohio

Farmer

Linda Township

 

 

 

March 5 1867

Sworn

1404

Alberts David

63

Pennsylvania

Farmer

New York Township

 

 

 

April 15 1867

Sworn

1492

Atchinson Henry John

57

 Ohio

Miner

Fosterís Bar Township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1493

Ashcraft Isaiah

40

New Jersey

Farmer

New York Township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1494

Alberts James William

30

Ohio

miner

New York Township

 

 

 

April 16 1867

Sworn

1561

Altenburg Charles

44

Prussia

bar keeper

2d Ward Marysville

September 4 1865

Butte Co California

Co Court Butte Co

April 20 1867

Sworn

1575

Armstrong Thomas Jefferson

46

Kentucky

teamster

4th Ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1576

Atkisson Thomas Blakey

42

Kentucky

farmer

Linda Township

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1577

Allen John

35

New York

miner

1st Ward Marysville

 

 

 

May 1 1867

Sworn

1613

Allen John Miller

36

Canada

farmer

West Bear River Tp.

March 3 1859

Marysville Cal

10th Jud Dist Court

May 4 1867

Sworn

1640

Adriance John

41

New York

farmer

Marysville Township

 

 

 

May 11 1867

Sworn

1714

Alband Henry

32

Bremen

saloon kpír

3d Ward Marysville

September 2 1857

San Francisco Cal

U S Circít Court Cal

May 24 1867

Sworn

1822

Andrews George Wilson

21

Louisiana

farmer

Long Bar Township

 

 

 

June 3 1867

Sworn

1833

Arnold Thomas Jefferson

32

Kentucky

farmer

Long Bar Township

 

 

 

June 6 1867

Sworn

1905

Alexander Athelbert

37

North Carolina

hostler

4th Ward Marysville

 

 

 

June 10 1867

Sworn

1925

Allen Isaac

49

New Hampshire

carpenter

Long Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1926

Abbott John Masterson

55

Ohio

farmer

Parkís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1927

Abbott Ambrose Fields

21

Missouri

farmer

Parkís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

1928

Allenwood Joseph Muzzy

36

Maine

farmer

Roseís Bar Township

 

 

 

June 12 1867

Sworn

2221

Ahern Patrick

30

Ireland

laborer

Long Bar Township

June 27 1867

Yuba City

10th Jud Dist Court

June 27 1867

Sworn

2239

Amidon Reuben

35

New York

laborer

1st Ward Marysville

 

 

 

June 28 1867

Sworn

2265

Anderson Nicholas

45

Sweden

baker

4th Ward Marysville

February 16 1859

Marysville

10th Jud Dist Court

June 28 1867

Sworn

2311

Albro David

37

New York

farmer

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2379

Aldrich Douglas

38

Massachusetts

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2383

Aldresley John

59

England

miner

North East Township

September 12 1865

McLeod Co Min

District Court

June 29 1867

Sworn

2424

Arnett Abijah David

22

Illinois

miner

Fosterís Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2452

Anderson Moses Milton

52

South Carolina

miner

North East Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2453

Andrews Thomas

44

Kentucky

miner

Fosterís Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2530

Allen John Emmet

33

Ohio

physician

Parkís Bar Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2533

Ackerman J W V

30

New York

miner

East Bear River Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2534

Ackerman Cornelius

55

New York

miner

East Bear River Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2565

Andrews Mathew

37

New York

teacher

East Bear River Township

 

 

 

June 29 1867

Sworn

2739

Alpaugh Petro

45

New York

miner

Slate Range Townsíp

 

 

 

July 1 1867

Sworn

 

RETURN TO REGISTERS INDEX PAGE


Copyright ©2007 Kathy Sedler   ALL RIGHTS RESERVED  These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons.  Persons or organizations desiring to use this material, must obtain the written consent of the contributor. The contributor retains the rights to their work.